onair_promo

On-Air

İk Notları

İş yerinde yapabileceğiniz en kötü hatalar

Ne kadar yetenekli ya da başarılı olursanız olun, insanların size yönelik bakış açısını bir anda değiştiren ve olumsuz algılanmanıza neden olan belirli davranışlar vardır. Hepimizin çalışma hayatında tesadüf ettiği veya duyduğu oldukça ilginç örnekler olmuştur. İşin doğrusu, kariyerinize onarılamaz hasar vermek için pencereden sandalye fırlatmanıza ya da bir sunumun ortasında aniden çıkmanıza gerek yok. İyi, çalışkan insanların kariyerlerini bitirebilecek çok fazla şey vardır.

"Aynı hatayı iki kez yapamazsınız, çünkü ikinci seferinde bu bir hata değil, seçimdir." - Anonim.

Patavatsızlık yaptığınızı anladığınız tek bir korkunç an olmasına da gerek yok. Küçük şeyler zamanla birikebilir ve kariyerinizi tek bir büyük hata kadar etkileyebilir.

İş Yerinde Farkındalık Çok Önemli Bir Beceridir
Araştırmalar kişinin iş performansının %58'inden sorumlu olduğunu gösteriyor. Eğer kendinizi bilirseniz, yaptığınız hatalar sinsice gelip kariyerinize zarar vermeden önce onları kontrol edebilirsiniz.

Dedikodu
Başkaları hakkında dedikodu yaparken kendilerini kaybeden insanlar oldukça kötü bir görünüm sergilerler. Başkalarının yanlışları ya da şanssızlıkları hakkında çok fazla konuşmak, eğer dedikodudan haberleri olursa onların duygularını zedeleyebilir ama dedikodu kesin bir şekilde sizi olumsuz ve kindar gösterir.

Kibir
Hem işvereninizin hem de iş arkadaşlarınızın hoşlanmayacağı en önemli şey kibirli olmaktır. Burnu büyük olmak bir iş yerinde, amatör ve hoş olmayan bir görünüm çizmenize neden olur. Yaptığınız işleri kendinizin değil başkalarının takdir etmesi her zaman daha kıymetlidir.

Vaatler
Her ne olursa olsun orta veya uzun vadede hem kendinizi hem de şirketinizi hüsrana uğratacağınız vaatler vermeyin. Hizmet verdiğiniz kişi veya kurumlar sözlerinize itimat eder ve beklentiyi yükselttiğiniz an bunların gerçekleşmesini beklerler. Bu nedenle bir projeyi veya fikri satarken yapabileceklerinizden fazlasını söylemekten kaçının.

Arkadan Bıçaklama
Kasıtlı olsun olmasın iş arkadaşlarını arkadan bıçaklamak iş yerinde büyük bir sürtüşme yaratır. En sık arkadan bıçaklama türlerinden biri ise bir sorunu çözmek için birinin arkasından iş yapmaktır. İnsanlar bunu genelde çatışmadan kaçınmak için yaparlar ama bu hissedildiği an daha da fazla çatışmaya neden olur.

İşinizi Sevmediğinizi Duyurmak
İş yerinde insanların en son duymak istediği şey, birinin işinden ne kadar mutsuz olduğunu ifade etmesidir. Böyle yapmak sizin olumsuz biri olarak etiketlenmenize neden olur ve çalışma arkadaşlarınızın da moralini düşürür. Patronlar morali aşağıya çeken olumsuz kişileri hızlı yakalarlar ve her zaman kapıda bekleyen daha hevesli kişiler olduğunu bilirler.Diğerleri