onair_promo

On-Air

İk Notları

Liderliğiniz şirket kültüründe ne kadar etkili?

Mükemmel bir iş yeri; çalışanların yöneticilerine güvendiği, yapmış olduğu işten gurur duyduğu ve birlikte çalıştığı takım arkadaşlarından keyif aldığı bir iş yeridir. Negatif liderler, negatif kültürler yaratır. Peki ya sizin işyeri kültürünüz nasıl? Negatif, depresif ve kasvetli mi? Böyle bir ortamda, çalışanların nasıl hissettiğini hiç düşündünüz mü? Eğer şirketinizde lider konumundaysanız, aynaya bakma zamanı gelmiş olabilir, bu hastalıklı kültür sizden kaynaklanıyor olmasın?

Hiçbir çalışan sürekli demotive olan, moralsiz, yerici ve iğneleyici tavırlar takınan ve çalışanlarını önemsemeyen liderlerle çalışmak istemez. Depresif ve negatif liderler daha çabuk demotive olurlar ve çalışanlarını takdir ve tebrik etmezler. Bu tip liderler, çalışanlar tarafından samimi algılanmazlar ve onlarla çalışmak kişileri tüketir. Bu davranışlar, yaratıcılığın ölmesine, süreçlerde eksikliklere ve hastalıklı bir iş kültürüne neden olur. Ve bunların hepsi, şirkete olan bağlılığın azalmasına, verimliliğin ve müşteriye sunulan kalitenin düşmesine neden olur.

Eğer siz negatif bir liderseniz, şirketinizin atmosferini de negatife çekersiniz. Çalışanların fark edildiği, değer gördüğü ve takdir edildiği bir ortam yaratana kadar bu kısır döngü sürecektir. 

Şirketinize pozitif bir kültür getirmek için basit birkaç öneriye ne dersiniz?

Dürüst olun

İnsanlar dürüstlük ve şeffaflık isterler. Eğer iyi haberler verecekseniz dürüst olmak kolaydır ancak kötü haberleri paylaşmak zordur. Örneğin, şirketinizin küçülmeye gittiğini duyuracaksınız. Bunu “Şirketimiz küçülmeye gidiyor ve yollarımızı ayıracağımız arkadaşlarımıza e-mail gönderiyor olacağım” şeklinde iletmek yerine, “Hepinize çabalarınız ve çalışmalarınız için teşekkür etmek istiyorum. Şirketimizin küçülmeye gittiğini sizlerle paylaşmak zorundayım. Kimlerle yollarımızı ayıracağımız kararını vermek gerçekten çok zor.” şeklinde ifade etmek daha pozitif olacaktır.

İyi bir lider olmanın yolu, çalışanlarıyla dürüst ve açık bir şekilde, net ancak kırıcı olmayan bir yaklaşımla iletişim kurmaktan geçer.

Takdir edin

Sürekli negatife ve yapılan hatalara odaklanmak, sonucu daha iyi yapmayacaktır. Her gün işe gittiğinizde hatalarınızın yüzünüze vurulduğunu hayal edin, nasıl hissedersiniz? Bu yüzden, pozitif olun ve çalışanlarınızın doğru yaptığı şeyleri övün.

İyi bir lider olmanın diğer bir yolu, çalışanlarınızla teşvik ve takdir eder şekilde iletişim kurabilmekten geçer.

Ne söylediğinize değil nasıl söylediğinize odaklanın

Herkes kendini geliştirmek ve öğrenmek için geribildirim almak ister. Çalışanların çoğu da geribildirim almaya açıktır ancak bu sürekli eleştirilmek istedikleri anlamına gelmez. Geribildirim verirken, konuşma biçiminizin ve ses tonunuzun farkında olun ve geribildirim vermenin eleştirmek olmadığını anlayın. Geribildirim verirken yapıcı olun. Ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz önemlidir.

Ne kadar iyi bir lider olduğunuz, çalışanlarınızın kendini geliştirmesi ve öğrenmesi için, geribildirimlerinizi ne kadar yapıcı ve teşvik edici bir şekilde verdiğinizle de çok ilgilidir.

PERFORMANS TEK BAŞINA ELDE EDİLMEZ!

Eğer yüksek performansı tek başınıza elde edebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yüksek performans için bireysel performansın ötesinde pozitif liderlerden oluşan bir ekibe sahip olmak gerekir.

Özellikle, ekonomik ve politik belirsizliklerle ilgili çalışanların aklında soru işaretlerinin olduğu dönemler vardır. Bundan sonra nasıl aksiyonlar alınacağından emin olamazlar. Belirsizlikle birlikte korku ve negatiflik de gelir. Bu da özgüvenin düşmesine, verimliliğin, performansın, takım çalışmasının ve odaklanmanın azalmasına neden olur.

İşte en çok da bu dönemlerde şirketinizin en çok ihtiyacı olan şey “POZİTİF LİDERLİK” dir.

Haydi şimdi masanızdan kalkın ve çalışanlarınıza gülümseyerek pozitif bir şeyler söyleyin. Küçük bir teşekkür bile mucizeler yaratabilir.

POZİTİF KALIN

Diğerleri