hizmetlerimiz_promo

Rasih Boztepe, Reysaş Lojistik A.Ş. Yön. Krl. Bşk. Yrd.

Söyleşiler

Söyleşiler

1- Şirketinizi bize biraz tanıtabilir misiniz?

Reysaş Lojistik; 1990 yılında araç taşımacılığı ile başladığı lojistik sektöründe kısa zamanda büyüyüp 1994 yılında otomobil, otomotiv milk-run, yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık, akaryakıt, uçak yakıtı, LNG, LPG, CNG, madeni yağ taşımacılığı, FMCG  soğuk zincir dağıtımı, bulk taşımalar, konteyner ve tank konteyner taşımacılığı, sigara, alkollü ve alkolsüz içecek dağıtımı,  uluslar arası ve yurtiçi demiryolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı,  gümrüklü/gümrüksüz depolama hizmetleri ile ek servisleri vermeye başlamıştır. Yaptığı yatırımlar ile kısa sürede 500.000 m2 nin üzerinde kapalı depolama kapasitesine ulaşmış ve bu konudaki yatırımlarına da halen devam etmektedir.

2006 yılında Reysaş İMKB’de işlem görmeye başlayarak Türkiye’de ki ilk ve tek halka açık Lojistik firması unvanını almıştır. 2010 yılında Reysaş GYO İMKB’de işlem görmeye başlamıştır.

1.700 ün üzerinde araç ve motorlu ekipman, 1.000 nin üzerinde  konteyner, 250 vagon , kendine ait 4 demiryolu istasyonu, 2.000 nin üzerinde çalışanı ile lojistik sektörüne  ilave olarak  solar ve hidroelektrik santral  yatırımları, Hilton Hotel inşaatları  ve işletmeciliği de yapmaktadır.   

5 il 8 lokasyonda TUV Türk Muayene istasyonları işletmesi,  Barnies Kahve zincirleri, sigara distribütörlüğü,  sigorta acentalığı, forwarding  konusunda faaliyet gösteren grup şirketlerimiz  bulunmaktadır.

2- Yaklaşık 5 yıl önce Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atandınız. Bu noktaya gelmeden önceki kariyer geçmişinizi kısaca anlatabilir misiniz?

2001 Yılından beri  Reysaş  bünyesinde Direktör ve 2009 yılından beri de  Yönetim Kurulu Üyesi  ve Yön.Kur.Bşk.Yardımcılığı görevini  sürdürmekteyim.

1988 yılında  Makine Mühendisi olarak mezun oldum. 1991 de İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansımı tamamlayıp  İşletme Bölümü Üretim Yönetimi dalında  Doktora çalışmama başladım. 

Reysaş da çalışmaya başlayana kadar proje mühendisliği ve otomotiv sektöründe çeşitli  firmalarda  binek, ağır ticari  vasıtalar, iş makinaları  ile ilgili  olarak imalat,  satış  ve satış sonrası hizmetler bölümlerinde yöneticilik yaptım.

Akademik çalışmalarımın yanında  sektör ile ilgili  konferanslarda konuşmacı olarak katılıyorum, sektör dergileri ve gazetelerin sektör eklerinde yazılarım çıkmaktadır. Yapmış olduğum çalışmalar ile ilgili de 2 adet patentim bulunmaktadır.

3- En çok hangi fonksiyon ve alanlarda insan kaynağı ihtiyacınız oluyor?

Lojistik  sektöründe  beyaz yakalı bölümde nitelikli  personel  temininde   sektör tecrübesi  ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi bu konuda eğitim veren meslek yüksek  okulları ve üniversitelerin sayısının azlığı  ve yakın zamanlarda açılmaya başlamış  olmasıdır. Son dönemde birçok üniversitenin bünyesinde bu bölümlerin açılması ile personel seçiminde  tecrübenin yanında  eğitim de ön plana  çıkmaya başlamıştır.  

Mavi yakalı  kısımda ise  sürücü, operatör, güvenlik elemanı vs  gibi  sirkülasyonu  çok olan bir bölüm bulunmaktadır.

Sirkülasyon  sıklığı ;  verimliliği  ve uzmanlaşmayı  azaltırken diğer yandan da sektördeki  firmaların büyük bölümü bu sebeple personeline eğitim konusunda  yatırım  yapmaya sıcak bakmamaktadır.

Sürücü ve  operatör gibi eğitim düzeyi daha düşük olan personelin yönetimini yapabilen, konusunda uzmanlaşmış , detaylara hakim operasyon yöneticileri  en çok aranan ve zor bulunan kısmı  oluşturmaktadır. 

Üst ve Orta düzey yönetim katagorisin de ise lojistik faaliyetlerin tüm bölümlerinde tecrübeli olan personel az bulunmaktadır.  Genelde uzmanlaştıkları  alanlar depo,  taşımacılık,  forwardırlık ,yurt içi veya yurt dışı taşımacılık  , ithalat – ihracat ,  gümrük işlemleri  gibi  farklı  bölümlerde olmaktadır.     

4- Şirket hedeflerinizden bahseder misiniz? 2014 yılında mevcut yatırımlarınız ve projelerinize ilişkin bilgi verebilir misiniz?

Özelliklerde son 10 yıldır devam eden depo yatırımlarımız  son 5 yılda artarak devam etti. Bunlara ilave olarak demiryolunda üstyapı ekipmanları, vagon, istasyon ve özellikle de yeşil lojistik kapsamında  karbon salınımını azaltan depolarımızın çatılarımızda    güneş  enerjisinden elektrik  üretimi  ve doğal gazın ağır ticari  vasıtalarda  kullanımı ile ilgili  yatırımlarımız devam edecek.

Depo  çatılarında solar paneller kurarak şebekeye bağlı elektrik üretimi  yapan  özel  sektörün  ilk firmasıyız. Depo sayımızın fazlalığı  ve  depo yatırımlarımızın devam etmesi sebebi ile   2014 ve takip eden yıllarda bu güneş enerjisi  yatırımlarımız da devam edecek.

Web  sitemizde detayları  bulunan Yeşil Lojistik uygulamalarımız ile 2013  yılında iki kez ödül  aldık. 

Bu şekilde katkı değeri   yaratan, verimlilik artışı sağlayan, karbon salınımını azaltan uygulamalarda  yatırımlarımız devam ettirmeyi planlıyoruz.  

Ek olarak Hilton Otelleri işletmesi  için iki  inşaatımız devam etmekdedir.

Önümüzdeki  5 yıllık süreç de depo alanımızı 1.000.000 m2 ye çıkarma hedefimiz bulunmaktadır.

5- Bu sektörde çalışmak isteyenlerin kendilerine ne gibi yaptırımlar yapmasını önerirsiniz?

Yönetici  personel  kriterleri arasında ;  analitik ve operasyonel düşünce  yapısı , ileriye dönük dinamik planlama (sürekli  değişen şartlara adapte olabilen), çok amaçlı karar verme  formasyonuna sahip olma , alınan kararların uygulamada sürekli   takibinin yapılması, verilerin güvenirliğinin  test edilmesi , günlük operasyonlardaki  karar süreçlerinde  çok parametre olması  sebebi ile  olay, sorun ve operasyonların doğru  analiz edilmesi çok  önem kazandığından bu düşünce yapısı  ve muhakeme yeteneğinin geliştirilmesi başarılı olmalarında etken olacaktır.

Diğer yandan yeni mezunlar için de  iş hayatı  diğer sektörlere göre  biraz daha zorlu başlamaktadır. Bunun da  sebebi;  dinamik ve yoğun olan günlük lojistik operasyon mesaisi içerisinde iş yeri eğitimi ve  adaptasyon  sürecine  çok kısıtlı vakit ayırılabilmesdir.

Diğer yandan lojistik operasyonlar  365 gün 24 saat devam eden, çalışanların özel zamanlarını bölen bu açıdan da fedakarlık gerektiren yorucu  bir tempoya sahip olduğu dikkate alınmalıdır. 

Hızlı  karar verme , günlük operasyonlarda çok ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile tecrübesiz çalışanların hata payları  daha yüksek olmaktadır. Bu başlangıç da sürekli  verilen kararların sonuçlarının takip edilerek,   hatalarının belirlenip  sonraki karar süreçlerinin iyileştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu da işyerinin tahammül limit ve imkanları  ile kısıtlı olduğunda bu yeteneğini daha çabuk geliştirenler daha kısa süreçlerde şirket yönetimi  içerisinde yükselme ve kariyer şansı  yakalayabilmektedirler. 

6- Reysaş olarak İnsan Kaynakları uygulamalarınızda gerçekleştirdiğiniz size özel yenilikler var mıdır? Varsa örnek çalışmalarınız nelerdir?

Organik bağımız  olan personel şirketlerimiz  aracılığı  ile  personel  temini  yapmayı  tercih ediyoruz. Güvenlik ve kısmı  operatör, el emeği yoğun çalışan  dönemsel eleman temininde personel şirketlerinden eleman temin ediyoruz.

Eğitimleri sırasında stajyer olarak  işe alıp  eğitimleri sonrasında  kadromuza dahil ettiğimiz personeller de olmaktadır.

7- Ticari sorumluluklarınızın yanı sıra sosyal sorumluluklarınızı da yerine getirebiliyor musunuz? Sosyal sorumluluk projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2011  Yılında Reysaş Lojistik olarak;   Reysaş Lojistik İlköğretim Okulunu  açtık. 

Özel Üniversite kurma  konusunda  da çalışmalarımız devam etmektedir.

Sürücü ve operatör eğitimi  verdiğimiz kendi  bünyemizde faaliyet gösteren eğitim  kurumu olan Acedemia yı  2000 li yıllarda kurmuştuk. Bu bölümümüzden , şirket içi eğitimler ve sürücü-operatör   seçimi için pratik ve teorik sınav ve testlerin yapılması yanında  ilkokul öğrencilerine  trafik kuralları  eğitimi  verilmesi;  personel,  operatör ve sürücülere sağlık emniyet çevre (SEÇ); iş güvenliği eğitimleri gibi çeşitli konularda eğitimler verilmesinde de faydalandık.

Çevreci proje ve uygulamalarımız ile   aldığımız ödüllerin yanında enerji verimliliği karbon salınımını azaltan uygulamalarımız bizim aynı zamanda yatırımlarımız da öncelikli konular.  Web sitemizde de kullandığımız ‘ Logistics for a Greener World ‘ sloganı ile bu konuyu  vurgulamaya çalışıyoruz. 

Bugün dünyada bir ailenin,  toplumun,  milletin,  ülkenin başına ne sıkıntı geliyorsa öncelikle eğitimsizlikten kaynaklandığına inanıyor,  aynı şekilde başarı içinde  da eğitimin öncelikli  şart olduğunu  düşünüyoruz .  Eğitim zor, pahalı  ,  uzun vadeli ve sürekliliği  olan bir süreçtir.

Çin atasözü diyor ki ;  ‘yarını düşünüyorsan buğday ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç ek, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insanları eğit ‘ .

Bizimde sektör içerisindeki  yaklaşımımız  bu şekilde.

Reysaş Lojistik, LODER ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her sene düzenlenen Uluslararası 3. Proje Yarışması’nda çevreye duyarlı firmalar arasında 1.olarak “Yeşil Lojistik ödülünü almıştır.

Ödül 10 Ekim 2013 tarihinde 6.Mersin Lojistik ve Transport Fuarı açılışı sırasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından Projeyi hazırlayan ve sunan Reysaş Lojistik A.Ş. Yön.Krl. Bşk.Yrd. Rasih Boztepe’ ye verilmiştir.Ekonomi Bakanlığı himayesinde, Taşımacılık ve Lojistik Sektöründe bu yıl 4. kez düzenlenen Atlas Lojistik Ödülleri yarışmasında Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Şirketi "Yeşil Lojistik Uygulamaları" konulu projesi ile bir kez daha ödüle hak kazanmıştır.

2013 Lojistik Ödülleri Töreni Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı'nın gerçekleştirildiği İstanbul Fuar Merkezinde (İFM) 22 Kasım 2013 Cuma günü düzenlenen törende ödül , Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen tarafından "Yeşil Lojistik Uygulamaları konulu projeyi hazırlayan Reysaş Yön.Kur. Bşk.Yrd. Rasih Boztepe’ye verilmiştir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen, sivil toplum örgütü başkan ve yöneticileri, sektör medyası, lojistik sektörü firmaları ve dernekleri ile Logitrans fuarı ziyaretçilerinin de katıldığı bu seneki ödül töreninde, ödüle hak kazanan firma ve projeler 3 kişiden oluşan bir ödül komitesi ile 13 tarafsız jüri üyesinin oylarıyla belirlenmiş, gerçekleşmiş çalışmaların ve projelerin değerlendirildiği yarışmada gönüllü katılım şartı aranmıştır.

Her yıl özellikle jüri toplantılarında gelen öneriler, katılımcıların soruları, görüş ve önerileri, ödül törenlerinde verilen mesajlar doğrultusunda, bir sonraki için geliştirme çalışmaları yapılan yarışmanın saygınlığı giderek artmaktadır.

Diğerleri