hizmetlerimiz_promo

Zeynep Doğrul Aşar, Oxygen Consultancy Genel Müdürü

Söyleşiler

Söyleşiler

Kendinizden bahseder misiniz?

Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünün ardından profesyonel kariyerime, Profil International’daAraştırma Müdürü olarak başladım. Üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme projelerinin araştırma süreçlerini yönettiğim bu pozisyondaözellikle Finans, Hızlı Tüketim, Akaryakıt ve Telekom sektörlerine yönelik birçok projede aktif rol aldım. Proje Yöneticisi olarak çalıştığım Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’nın ardından RoyalExecutiveSearch İstanbul ofisindefinans, teknoloji ve hızlı tüketim sektörlerinden müşteriler için üst düzey yönetici seçme ve yerleştirme projeleri yönettim. Toplu Alım ve Özel Projeler Ekibini kurmak üzere 2006’da başladığımOxygenConsultancy’e2012 yılında Genel Müdür Yardımcısı oldum. Ocak 2015 tarihinden bu yana ise Genel Müdürlük görevini yürütüyorum. 

İş hayatınıza dair sizin için özel olan bir deneyiminizden bahseder misiniz?

TEGV’de 3,5 yıl boyunca yürüttüğüm Proje Yöneticiliği kesinlikle bana en çok mutluluk veren deneyimimdi. Türkiye’nin çok önemli firmalarının sponsorluk desteğini alarak seçkin bir akademisyen topluluğu ile eğitim programları hazırladık. TEGV Eğitim Parklarındave Öğrenim Birimlerinde gönüllüler ile eğitimler verdik, atölyeler kurduk.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde, eğitimde fırsat eşitliğini yakalayamamış, sosyo ekonomik seviyesi düşük ailelere ulaşabilmek ve onların çocuklarına, yerinde, kaliteli eğitim sunabilmekti amacımız. Bu çocuklara dokunabilmek, hayatlarında bir iz bırakabilmek ve de sahip oldukları dezavantajları bir nebze olsun giderebilmek için çalışmak yaşama amacınızı oldukça anlamlandıran ve artılar katan bir süreçti. Herkesin de bunu deneyimlemesini çok ister ve öneririm.

Uzun süredir OxygenConsultancy'de görev alan biri olarak şirket kültürünüzle ilgili ne söyleyebilirsiniz?

İletişimi seven, katılımcı yönetim anlayışıyla şirketini sahiplenen, mutlu, dinamik ve buna bağlı olarak da turnover’ıoldukça düşük bir şirketiz. Danışmanlık sektöründe çalışan kişilerin çoğunun hayalinde bir gün kurumsal bir şirketin insan kaynakları departmanında çalışmak vardır. Bu görüşle ekibimiz için yaptığımız işe alımlarda özellikle danışmanlık alanında kariyer yapmak isteyen, multi-task, dinamik yapıya ayak uydurabilecek, değişkenlere hızla adapte olup harekete geçecek ve içerdeki ekip kültürüne uyum sağlayacak kişilerden oluşmasına dikkat ettik. En az deneyimli çalışanımız 3en kıdemli danışmanlarımız ise 5 yıldır Oxygenailesinde. Bunun doğru seçimler yapmış olmanın yanı sıra çalışan aidiyetimizin yüksekliği açısından da önemli bir gösterge olduğunu düşünüyorum.

Ekip olabilmek, ortak amaca aynı heyecan ve azimle ulaşmaya çalışmak birbirimize kenetlenmemizi sağlayan ve bizi başarıya götüren en önemli etmen. Bunun yanı sıra kendimizi keyifli eğlencelerle ödüllendirmeyi de asla ihmal etmiyoruz.

Oxygen sektörde nasıl fark yaratıyor? Hangi özellikleriyle sektörden ayrışıyor?

Deneyimli yönetici ve danışman kadrosuyla, farklı endüstri ve fonksiyonlarda hizmet veren toplam 50 kişiden oluşan dinamik bir ekibiz. Mevcut deneyim ve insan kaynağının zaman yönetimi, sonuç odaklı yaklaşım ve hizmet kalitesi anlamında sektörde bizi ayrıcalıklı kıldığı yönünde iş ortaklarımızdan oldukça olumlu geri bildirimler alıyoruz. Çalışılan her pozisyona proje yöneticisi mantığı ile yaklaşıyoruz. Önce işe alım sürecinin aşamalarını belirliyor, daha sonra zaman planının oluşturulması ve bu planın kaç kişilik bir ekip ile yürütülmesi gerektiğine karar veriyoruz. Operasyonun yürütülmesi ve yönetimini üstlenen Proje Yöneticisinin firma ile sürekli iletişimde olması pozisyonun gidişatı ve süreç ile ilgili düzenli olarak bilgi paylaşımında bulunması oldukça önemli. Zira firmalar takip eden değil, takip edilen olmak, özel olduğunu hissetmek istiyorlar. Çalıştığı danışmanlık firmasının kendi İnsan Kaynakları departmanındaki insanlar kadar kendisine yakın bir o kadar da işin sahibi olmalarını istiyor. Projenin herhangi bir aşamasında yaşanılan bir aksaklıkla ilgili varsa çözüm önerisi ve danışman görüşü almak istiyorlar.

Neyi farklı yapıyorsunuz dediğinizde özetle bu beklentileri biliyor ve işimizi farklı yapıyoruz diyebilirim. Bu sektörde şu anda irili ufaklı yaklaşık 250 şirket var. Fark yaratmak zorundasınız. Bizim tercihimiz danışman bir diğer deyişle danışılan olmak. Deneyimli bir kadroyla çalışmanın da en keyifli tarafı bu. Bir projenin kapatılması için yüzlerce insanla görüşerek zaman kaybetmek ya da kaybettirmek değil. Yaşanabilecek zorlukları öncesinde görmek,bilgilendirmek, işbirliği içerisinde çözüme yönelik esnek önerilerde bulunarak yönlendirici olmaya dikkat ediyoruz. Zaman herkes, hepimiz için çok değerli. Pozisyonlar genelde “dün kapanmalıydı” şeklinde bize geliyor. Hızlı ama hizmet kalitesinden ödün vermeden hem adayı hem de firmayı mutlu edebilmek bizim için oldukça önemli.

Tüm bunlara ek olarak yarattığımız en önemli farklardan birinin kesinlikle headhunt olduğunu söyleyebilirim. Ağırlıklı olarak orta ve üst kademenin yanı sıra her seviyedeki pozisyon için headhunt yapıyoruz.

Bu yöntemle belirli bir aday havuzunun içinden isteyen herkesin ulaşamadığı profesyonellere ulaşarak hizmet kalitemizi ve farkımızı ortaya koyuyoruz.

Sizinle çalışan ve çalışacak olan iş ortaklarınız proje sonunda ne elde ediyor?

Pozisyonun pazardaki aday profili ve maaş aralığının araştırılması, pozisyonla ilgili rakiplerdeki organizasyon yapısı ve rakip analizi, firmanın marka imajı ve proje sonucunda ulaşılan tüm aday database’ine ulaşabiliyorlar.

Yeni dönem hedeflerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Tüm fonksiyonlarda, 7 farklı sektörde, Teknoloji ve Mühendislik, Finansal ve Profesyonel Hizmetler, Toplu Alım ve Özel Projeler, Tüketim Ürünleri ve Hizmetleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri, Üretim ve Lojistik alanlarında hizmet veriyoruz.

Bunlara ek olarak genç bir ekibimiz ve hizmetimiz daha var artık. “Dönemsel İşe Alım ve Bordrolama Hizmeti”. Gelen talepler doğrultusunda, bu alanda da artık var olduğumuzu söylemek isterim.

Allgeier Holding ile ortaklığın getirdiği bilgi birikimi  ve yatırım desteğini de arkamıza alarak artık daha büyük adımlar atıyoruz. Yerel ve bölgesel büyüme planlarımıza hızla devam ediyoruz. İzmir ve Ankara’nın yanı sıra yakın bir zamanda 3. Bölge Müdürlüğümüzü de açacak olmanın heyecanını taşıyoruz. 

Diğerleri