onair_promo

On-Air

İk Notları

Akıllı insanlar zor insanlarla nasıl baş eder?

Zor insanlar mantığa direnir. Bazıları çevrelerindekiler üzerindeki olumsuz etkilerinin farkında değildir; kaos yaratmaktan ve diğer insanların üzerine gitmekten memnuniyet duyar gibi görünürler. Her halükarda gereksiz karışıklık, sürtüşme ve en kötüsü de stres yaratırlar.

 

Çalışmalar uzun süredir stresin beyin üzerinde kalıcı ve olumsuz etkisi olabileceğini gösteriyor. Yalnızca birkaç günlüğüne bile olsa strese maruz kalmak beynin mantık ve hafızayla ilgili süreçlerinde oldukça kritik öneme sahip olan hipokampüs’teki nöronların verimliliğini azaltır. Haftalarca süren stres nöronlara hasar verirken, aylarca süren stres nöronlara kalıcı hasar verebilir.

 

Stres, başarınız için zorlu bir tehdittir; kontrolden çıktığında beyniniz ve performansınız zarar görür. Sizi şaşırtan ve en çok zarar verenler ise beklemedik stres kaynaklarıdır.

 

Almanya'da Friedrich Schiller Üniversitesi Biyolojik ve Klinik Psikoloji Departmanı'nda yapılan yeni bir araştırma; zor insanlarla baş etmeye çalışırken maruz kalınan benzer güçlü negatif duyguların deneklerde büyük bir strese neden olduğunu bulmuştur.

 

Duygularınızı yönetme ve stres altında sakin kalabilme yeteneği, performansınızla doğrudan ilgilidir.

TalentSmart’ın bir milyondan fazla insanla yaptığı araştırmada; yüksek performans gösteren kişilerin yüzde 90'ının stresli durumlarda sakin ve kontrollü kalmak için duygularını yönetmede yetenekli olduğu bulundu. En büyük kabiliyetlerden biri zor insanları nötrleştirmek iken, en iyi performans gösterenlerin zorlu insanları uzakta tutmak için uyguladıkları iyi geliştirilmiş başa çıkma stratejileri olduğu ortaya çıktı.

 

Zor insanlarla etkili şekilde başa çıkmak için, kontrol edebileceğiniz şeyleri kontrol etmenize ve edemeyeceklerinizi ortadan kaldırmanıza izin verecek bir yaklaşıma ihtiyacınız vardır. Hatırlanması gereken önemli şey, fark ettiğinizden çok daha fazla şeyin sizin kontrolünüzde olduğudur. Gelin akıllı insanların kullandığı stratejileri birlikte inceleyelim:

 

  1. Limit belirlerler

Sürekli şikayet eden, negatif insanlar kendi sorunları içerisinde debelenir ve çözümlere odaklanamazlar. İnsanlar genelde sürekli şikayet eden kişileri dinlemek durumunda hissederler çünkü duyarsız ya da kaba gözükmek istemezler ancak dert ortağı olmak ile onların olumsuz duygusal sarmalına kapılmak arasında ince bir çizgi vardır. 

Sınırlar koyarak ve gerektiği zaman kendinizi uzaklaştırarak bu kişilerden kaçınabilirsiniz. Sınır koymak için en güzel yollardan biri şikayetçilere sorunu nasıl çözmeyi düşündüklerini sormaktır. Ya susacaklardır ya da konuşmayı üretken bir yöne çekeceklerdir.

 

  1. Yükselirler

Zor insanların davranışları şüphesiz bir şekilde mantığa ters düşer. Öyleyse, neden onlara duygusal olarak tepki verip araya giresiniz ki? Biri ne kadar mantıksız ve hatalıysa, onların tuzaklarından çıkmanız o kadar kolay olmalıdır. Onları kendi oyunlarında yenmeye çalışmayı bırakın. Kendinizi onlardan duygusal olarak uzaklaştırın ve etkileşimlerinize sanki bir bilim projesiymiş gibi yaklaşın. Duygusal kaosa tepki vermenize gerek yoktur, yalnızca gerçeklere verin yeter.
 

  1. Sınır koyarlar 

Çoğu insan biri ile yaşadığı ya da çalıştığı zaman kaosu kontrol etmenin imkansız olduğunu düşünür. Bir birey olarak yükselmenin yolunu bulduğunuzda, onların davranışlarının daha tahmin edilebilir ve anlaşılması kolay olduğunu görürsünüz. 

Bir sınır koyabilirsiniz ama bunu bilinçli ve proaktif şekilde yapmanız gerekir. Eğer işlerin doğal olarak ilerlemesine izin verirseniz, sürekli zor konuşmalar içerisine girmiş olduğunuzu görürsünüz. Eğer sınır koyarsanız ve zor biriyle ne zaman ve nerede etkileşime geçeceğinize karar verirseniz kaosun çoğunu kontrol edersiniz. İşin tek numarası ne olursa olsun vazgeçmemeniz ve kişi haddini aşmaya başladığı zaman sınırları yerinde tutmanızdır.

 

  1. Dövüşte ölmezler

Akıllı insanlar, başka bir gün mücadele etmek için hayatta kalmanın ne kadar önemli olduğunu bilir, özellikle de rakipleri zehirli biri olduğunda. Çatışma içerisindeyken kontrol edilmeyen duygular inat etmenize ve sizi ciddi derecede zarar görmüş şekilde bırakacak savaşlara girmenize neden olur. Duygularınızı okuyup onlara cevap verdiğinizde, savaşlarınızı akıllıca seçebilirsiniz ve yalnızca doğru zamanda yerinizi korursunuz.

 

  1. Sorunlara değil, yalnızca çözümlere odaklanırlar. 

Odağınızın nerede olduğu, duygusal durumunuzu belirler. Yüzleşmekte olduğunuz sorunlara odaklandığınızda, olumsuz duyguları ve stresi oluşturur ve uzatırsınız. Kendinizi ve koşullarınızı daha iyi hale getirmek için eylemlere odaklandığınızda, olumlu duygular üreten ve stresi azaltan bir kişisel verimlilik hissi yaratırsınız. 

Zor insanın ne kadar sorunlu olduğunu düşünmeyi bırakın, bunun yerine onlarla nasıl başa çıkabileceğinize odaklanın. Bu sizi kontrole sokarak daha verimli olmanızı sağlar ve onlarla etkileşimdeyken yaşadığınız stres miktarını azaltır.

 

  1. Unutmazlar

Duygusal olarak zeki insanlar affetmekte hızlıdır ancak bu, unuttukları anlamına gelmez. Af, ilerleyebilmek için olan şeyi bırakmayı gerektirir. Yanlışı yapana bir şans daha vereceğiniz anlamına gelmez. Akıllı insanlar başkalarının hataları nedeniyle gereksiz şekilde sıkışıp kalmaya isteksizdir, bu nedenle kolay bırakırlar ve kendilerini gelecekte zarardan koruma konusunda kendilerine güvenirler.

 

  1. Olumsuz içsel konuşmayı bastırırlar.

Bazen başka insanların olumsuzluğunu emersiniz. Birinin size davranışları hakkında kötü hissetmekte yanlış bir şey yoktur ancak içsel konuşmanız (duygularınız hakkındaki düşünceleriniz) ya olumsuzluğu yoğunlaştırır ya da onu aşmanıza yardım eder. Olumsuz içsel konuşmalar gerçek dışıdır, gereksizdir ve kendi kendini engeller. Sizi, çıkması zor olan aşağıya doğru bir duygu sarmalına gönderir. Ne pahasına olursa olsun olumsuz içsel konuşmalardan kaçınmalısınız.

 

  1. Uyurlar

Uyuduğunuzda beyniniz gerçekten değişir, böylece tetikte ve aklınız başınızda uyanırsınız. Yeterince uyku almadığınızda iradeniz, dikkatiniz ve hafızanız azalır. Uyku eksikliği, başka bir stres etkeni olmasa da tek başına stres hormonu seviyelerini arttırır. İyi bir gece uykusu olumsuz insanlara yaklaşımınızda sizi daha olumlu, yaratıcı ve proaktif yapar, onlarla etkili şekilde başa çıkmanız için gereken bakış açısını size verir.

 

  1. Kendi destek sistemlerini kullanırlar

Olumsuz insanlarla baş etmek için yaklaşımınızdaki zayıflıkları fark etmeniz gerekir. Bu da zorlu birine karşı bakış açısı kazanmak için kendi destek sisteminize bakmanız demektir. Herkesin işinde ya da iş dışında takımlarında olan, onları destekleyen ve zor bir durumdan en iyisini almak için onlara yardım etmeye hazır bir tanıdığı vardır. Hayatınızdaki bu kişileri bulun ve ihtiyacınız olduğunda onların yardımını ve anlayışını aramak için çabalayın. Durumu açıklamak kadar basit bir şey bile yeni bir bakış açısına neden olabilir. Çoğu zaman, başka insanlar sizin göremediğiniz bir çözümü görebilir, çünkü duruma duygusal olarak o kadar bağlı değillerdir.

 

Hepsini bir araya getirmek

Bu sistemi harika bir şekilde çalışır hale getirmeden önce, bazı testleri geçmeniz gerekecek. Çoğu zaman sorunlu insanlarla hassas etkileşimlerle sınandığınızı göreceksiniz. Neyse ki, beynin esnekliği başarısız olduğunuzda bile yeni davranışları uyguladıkça onun şekillenmesine ve değişmesine izin verir. Zorlu insanlarla baş etmek için bu sağlıklı, stres azaltıcı teknikleri uygulamak; beyninizi stresle daha etkili bir şekilde başa çıkması için eğitecek ve kötü etkilerin olasılığını düşürecektir.

Diğerleri