onair_promo

On-Air

İk Notları

İşinizi değiştirme zamanı gerçekten geldi mi?

Bir yanda ışık hızına varabilecek kariyer yolculuklarında iş değiştiren Y kuşağı, diğer yanda çalıştıkları şirketlerde köklerini salmaya başlayan X kuşağı. Tabii bir de gri alanda kalanlar... Tüm bu genellemelerin kendi içinde haklı bir tarafı olsa da; beyaz yakanın iş değiştirme konusunda daha objektif değerlendirme kriterlerine ihtiyacı oluyor. Bu kriterlere değinmeden önce ibremizi işini sorgulamaya başlayan bir diğer deyişle geri sayım sayacını çalıştırmış adaylara yöneltmek istiyoruz. Öncelikle işinizi değiştirme zamanı gerçekten geldi mi? Gelin sizler için hazırladığımız “check-list”in en önemli noktalarını beraber gözden geçirelim..

Şirketiniz size kariyer planı sunuyor mu?
Şirketiniz iç terfilere değer veriyor, yönetici kadrosu belirli ve makul zamanlarla yenileniyor, zorlandığınız alanlarda yöneticiniz ve şirketiniz sizi destekliyor, başarı gösterdiğiniz alanlarda ödüllendiriyor ve yurt dışı fırsatları sunuyor ise aldığınız kararı tekrar gözden geçirmenizi ve biraz daha sabırlı olmanızı öneriyoruz.

Ancak bunlardan bir kaçı aksi gidiyorsa o zaman yöneticinizle beklentilerinizi ve memnuniyetsizliklerinizi konuşmanın tam zamanı demektir.

Ücret paketi ve yan haklarınız yeterli mi?
Arkadaş çevrelerinde edindiğiniz rakip şirket maaş politikaları biraz abartılı olabilir. Sektörünüze yönelik İK veya araştırma şirketlerinden alacağınız bilgiler daha güncel ve güvenilir olacaktır, emin olabilirsiniz. Ücret paketi dışında yan haklar üzerinden edindiğiniz bilgi ile genel bir toplama ulaşmanın yanında şirketinizin sizin için ne kadar düşünceli olduğunu da kolayca anlayabilirsiniz.

Yaptığınız araştırma sonucunda bir tutarsızlık gözlemlerseniz hak ettiğiniz paket için yöneticinizle konuşma zamanı gelmiş demektir.

Şirketiniz ne kadar kurumsal bir yapıya sahip?
SC Johnson, 5. Jenerasyon bir aile şirketi olduğunu söylese de senelerdir kurduğu uluslararası yapı kendilerini bu başlıktan çıkartıyor. Ancak bu boyutlara varmak tahmin edebileceğiniz gibi kolay değil, özellikle de aile şirketleri için.

Şirketinizde profesyonel bir iş akışı yok ise, aynı soy isimde çok sayıda yönetici ve çok sayıda farklı karar varsa, sorumluluk alanlarınız olması gerektiğinden fazla esnekse, karar mekanizmalarında adil bir düzen yoksa kariyeriniz için atacağınız adımları düşünmeye başlayabilirsiniz.

Şirket ve sektör sizin kadar dinamik mi?
Öncelikle her sektörün dinamikleri ve büyüme potansiyelinin farklı olduğunu unutmamız gerekiyor! Büyümeyi gerektiren ve destekleyen alt yapılar çalıştığınız şirketin hedefleri içerisinde yer almıyor, organik bir büyüme gerçekleştirmiyor ve ülke ekonomisindeki büyümenin aksine şirketiniz pazarda sürekli pay kaybediyor ise yeni kariyer olanaklarını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kendiniz için en son ne zaman bir şey yaptınız?
Aileniz ve sevdiklerinizle en son ne zaman program yaptığınızı anımsayamıyorsanız, yetişmesi gereken işler nedeniyle gece 22:00’de çıkmak bir rutine dönüşmüşse, iş-yaşam dengenizin kaçtığı ve ayaklarınızın geri gittiğini düşündüğünüz bir çalışma ortamında çalışıyorsanız; özel hayatınıza ve hobilerinize yeterli zamanı ayırabileceğiniz bir kariyer fırsatı yakalamanın zamanı gelmiş olabilir.

Şimdi arkanıza yaslanıp okuduklarınızın bir bütün ve aynı zamanda birer genelleme olduğunu unutmadan değerlendirmenizi yapabilirsiniz. Belki doğru zaman değil belki de tam sırası! Diğerleri