hizmetlerimiz_promo

Bilal Azizoğlu, SAF Holland Genel Müdürü

Söyleşiler

Söyleşiler

1- Öncelikle bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Saf Holland Genel Müdür görevinden önceki kariyeriniz nasıl şekillendiHangi üniversiteden mezun oldunuz, hangi eğitimleri aldınız?

Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi Mezunuyum. SAP - Finans – Kalite Yönetimi – Planlama – Sürekli İyileştirme – Yöneticilik gibi alanlarda birçok eğitim ve seminere katıldım. 

                                                        

2- Bireysel bir kariyer planlamanız var mıydı? .

Otomotiv sektöründe kariyer yapmayı planladım ve bu sektörde faaliyet gösteren yerli – yabancı firmalarda orta ve üst düzey yöneticilik yaptım. Ağırlıklı olarak Finans ve Üretim  departmanlarında görev aldıktan sonra Fabrika Müdürlüğü ve Genel Müdürlük pozisyonları ile kariyerime devam ettim.

3- Yurtdışında görev aldınız mı, aldıysanız bunun kariyerinize etkisi nasıl oldu?

Nevpa Bursa Fabrika Müdürlüğü pozisyonum ile eş zamanlı olarak Nevpa Almanya’da 2 yıl boyunca Genel Müdürlük görevini yürüttüm. Yabancı personeli yönetmek Almanya’ da doğup büyüdüğüm ve bu kültürü yakından tanıdığım için zorluk yaratmadı. Bu görevim esnasında Almanya ve Avrupa’daki iş süreçleri ile yasal uygulamalar hakkında büyük tecrübe kazandım ve yöneticilik kariyerimde farklı bir bakış açısı edindim.

4- Şirketiniz SAF Holland’ı bize biraz anlatabilir misiniz? Otomotiv sektöründeki yeri ve pazar payı nedir? Şirketinizde kaç çalışan var? 

Ticari Ağır Vasıta sektöründeki araç üreticilerinin önde gelen iki sevkiyatçısının (Almanya’da SAF, A.B.D.’de HOLLAND) 2006 yılı sonunda birleşmesi ile doğan Almanya merkezli SAF-HOLLAND grubu özellikle kamyon ve treyler üreticilerine global bazda hizmet vermektedir. Kökleri 19. yüzyıla kadar uzanan bu iki şirket birleşmeden sonra da AR-GE geleneklerine bağlı kalarak teknolojik anlamda pazar liderliklerini sürdürmüş, grup sinerjisinden faydalanarak rakipleri ile arayı daha da açmıştır.

SAF-HOLLAND bugün çok sayıda patent ile korunmakta olan en ileri teknoloji ve yüksek kaliteye sahip ürünlerin yanı sıra küresel bazda yaygın servis ve yedek parça hizmeti de sunmaktadır. 1990’lı yıllardan beridir Türkiye’de kullanılan ve müşterilerinin güvenini kazanmış olan ürünlerimiz 2010 yılı sonunda İstanbul‘da %100 yabancı sermaye ile kurduğumuz SAF-HOLLAND Otomotiv Limited Şirketi üzerinden Türkiye’deki üreticilere ve kullanıcılara artık birinci elden sunulmaktadır. Treyler ve semitreyler için komple aks grupları, park ayakları ve kingpim gibi kritik ürünlerin yanı sıra çekiciler için beşinci teker, ağır kamyon ve otobüsler için havalı süspansiyon sistemleri gibi sistemsel çözümler ana ürün grubumuzu temsil etmektedir. Araç üreticilerinin (OEM) servislerinden bağımsız olarak kurulan servis ağımız tüm SAF-HOLLAND kullanıcılarına yurt çapında yedek parça ve servis hizmetlerine kısa yoldan ulaşmak imkanı tanımaktadır.

SAF Holland’ın farklı lokasyonlarda yaklaşık 4000 çalışanı bulunmaktadır. Firmamız  dünya  treyler pazarının  en  büyük tedarikçilerden birisi konumundadır.Türkiye ithal dingil pazarının yüzde 35’ine sahip olan SAF Türkiye, Almanya merkezde üretilen ürünleri yerli üreticilere sunmaktadır.

5- Şirketinizin çalışanına bakışı ve genel olarak şirket kültürü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Firma da çalışan herkes bizim için son derece değerli; bu nedenle herkesi karar sürecine dahil ediyor ve söz hakkı veriyoruz. .İşe alım kararlarını ise her ülke kendisi verir ve süreci de buna göre yönetir . Yeni işe alınan personel çalışacağı bölümden bağımsız olarak şirketin yakından tanıtıldığı gerek Türkiye‘de gerekse Almanya Merkezde 1 aylık bir Oryantasyon eğitimine tabii tutulur . Bu süreç sonunda kişi SAF HOLLAND hakkında yeterincre bilgiye sahip olduğu gibi motivasyonu da üst düzeyde yeni görevine başlar

En çok hangi alanlarda iş gücü ihtiyacınız oluyor ve bu süreçlerin planlaması ve yürütülmesi kısaca nasıl gerçekleşiyor? 

Satış pazarlama ağırlıklı faaliyet gösterdiğimiz en çok bu alanda işe alıp yapıp bu konuda tecrübeli kişiler ile çalışıyoruz.

6- Çalışanlarınızda aradığınız genel yetkinliklerden bahsedebilir misiniz

Genç, dinamik, sonuç odaklı, ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi güçlü olmalı. Yabancı dil işin doğası gereği zorunlu hale gelmiştir.

7- Krizleri  çözerken ilk yaklaşımınız nedir? 

Sorunu tüm yönleri ile ele alarak global bir bakış açısı ile konuya yaklaşırım. İçinde yaşadığımız ülkenin dinamiklerini de gözönüne alarak kriz anlarında soğukkanlı kalmak ve hızlı aksiyon almak durumundayız. Krizi çözümlemek için gerekenleri tespit ederek ekip çalışması ve güçlü bir iletişim ile bu süreçleri yönetmekteyiz.

8- Kariyerinizde şimdiye kadar en büyük keyif aldığınız işler veya başarılar hangileridir?

Benim açımdan en büyük başarı; geçen yılın 2. Altı aylık döneminde SAF Holland Türkiye cirosunu 2012 yılına göre %60 arttırmaktı. Bunun dışında inşaat halinde teslim alıp tüm yerleşimi ile planlamasını yaptığım faaliyeti devam eden 2 fabrika da mesleki olarak benim keyif aldığım işler arasındadır. 

9- İş dışında neler yapıyorsunuz? Hobileriniz var mı?

İş dışındaki tüm zamanımı aileme ayırıyorum. Oğlumla spor yapıyorum. 

Diğerleri