onair_promo

On-Air

İk Notları

Bilinçli Liderliğin 7 Özelliği

Günümüz iş ortamı liderliğe farklı bir yaklaşım getirirken, hızla değişen dünyada artık çalışanlar da farklı bir şekilde yönetilmeyi talep ediyorlar.

Dünya genelinde ‘bilinçli liderler’ özelinde yapılan araştırmaları incelediğimizde yönetici profilinin liderlik ettikleri kişilerin refahları kadar profesyonel başarılarına da katkıda bulunduklarını ve kendilerini iyi hissetmelerine önem gösterdiklerini görüyoruz. Dikkate değer sonuçlar elde eden güçlü liderliğin merkezinde ise kişisel ilişkiler ve çalışanların refahını gözeten yöneticiler yer alıyor.

Dürüstlüklerinin yanında verdikleri güven ve samimiyetleri ile çalışanlarına ilham veren bu liderlerin yönettiği ekipler, işlerinde oldukça başarılı sonuçlar elde ediyor. Bir diğer yandan hızla değişen dünyanın bir sonucu olarak çalışanlar da artık insan ilişkisinin merkezde olmadığı bir iş ortamında bulunmak istemiyorlar.

Gelin araştırmalara konu olan bilinçli liderlerin öne çıkan özelliklerini birlikte keşfedelim.

  1. Sizi görürler: Ekiplerindeki herkesin farklı ihtiyaçları olduğunu görür ve her biriyle ayrı ilişki geliştirirler.
  2. Arkanızı kollarlar: Ekiplerinin yaptıkları çalışmalarda cesur ve hırslı olmaları için güvenli bir alan yaratırken her daim arkalarında dururlar.
  3. Oradadırlar: Ekipleriyle entegredirler ve yanıt vermeden önce söylenenleri aktif olarak dinlerler. Bilinçli liderliği işlerinin bir parçası olarak görürler, isteğe bağlı geliştirilen bir refleks olarak değil.
  4. Meydan okumadan korkmazlar: Hatalarını sahiplenirken, başkalarının da aynı şekilde yapmasına izin verirler.
  5. Sizi zorlarlar: Takımındaki her bireyin fark ettiklerinden daha fazlasını yapabileceklerine inanırlar ve bunu başarmaları için onları zorlarlar.
  6. Size güvenirler: Bilinçli liderler empati ve dürüstlükle çalışırken başkalarının doğru şeyi yapması ve kaliteli kararlar vermesi gerektiğine inanırlar.
  7. Net bir yön belirlerler: Vizyonlarını ve beklentilerini net bir şekilde ortaya koyarlar ve ardından ekiplerinin en iyi nasıl aksiyon alacaklarına karar vermeleri için geri adım atarlar.
Diğerleri