onair_promo

On-Air

İk Notları

Çalışanlarınızı Konuşturmak için 5 Yöntem

Açık ve dürüst iletişim tüm başarılı kurumlarda önemli bir bileşendir. Zorlukların üstesinden etkili bir şekilde gelmeye odaklanmış ve eşit bir iş ortamı oluşturmak istiyorsanız, çalışanlarınızın iletişim halinde olması gerekir.

Bunu yapmak kurumunuzdaki en üstten en alta tüm departmanlarda açık ve aktif iletişim olmasını gerektirir. Açık iletişim kurmaya alışık değilseniz, bu yaklaşımı benimsemeniz biraz zor olabilir. Ancak bu aksiyonları alırsanız, konuşmaktan korkmayan, enerjik çalışanların olduğu daha sağlıklı bir şirket kurma yolunda ilerlerseniz.

1. İletişim kurmayı güvenli kılın

Çalışanlarınızı düzenli, dürüst ve açık iletişim kurmaları için cesaretlendirin. En iyi nereden mi başlamalı? Kendinizden. Çalışanlarınızın takip etmesini istediğiniz davranışı geliştirin ve tahmin edin ne olacak? Takip edecekler. Çalışanlar, hataları hakkında konuşabileceklerini ve ne kadar önemsiz olursa olsun, yargılanmadan, cezalandırılmadan soru sorabileceklerini bildiklerinde, sorunların çözümü ve fırsatların değerlendirilmesi daha hızlı, kolay ve etkili olacaktır.

2. İletişim için yeni yaklaşımlar oluşturun

Şirket içerisinde iletişim kurmak için yeni yöntemler geliştirin. Örneğin maliyetleri azaltıp, yeni ürün teklifleri geliştirecek geçici çalışan ekipler kurabilirsiniz. Bu eski çalışan alışkanlıklarını ve şirket kurallarının kırılıp, yeni köprülerin kurulmasına yardım edecektir.

3. Dürüst ve açık diyalogu cesaretlendirip, ödüllendirin

Dürüst ve açık iletişim, hızla değişen piyasa koşullarına ve becerikli rakiplere hızlı cevap verebilen başarılı bir şirket yürütmek için vazgeçilmez bir bileşendir. Çalışanlarınızı konuşmaları için teşvik edin. Ödüller, basit bir teşekkürden, daha fazla yetki ve sorumluluğa, promosyonlara ya da nakit ödüllere dek farklılaşabilir.

4. Yıkıcı değil, Yapıcı Eleştirin

Dürüst eleştiri her ne kadar başarılı bir şirketin vazgeçilmezi olsa da, bu eleştirinin yıkıcı bir şekilde değil yapıcı iletildiğinden emin olun. Çalışanlarınızla açık olun- söylediklerini dinleyip, onlardan öğrenin. Bu, insanların size getirdiği her fikri benimseyip, uygulayacağınız anlamına gelmiyor. Ama yargılamaktan ziyade dinleyerek, çalışanlarınızın gelişimlere açık olmasını desteklersiniz.

5. Ekip İletişimi Geliştirin

Çalışanları departman departman gruplandırmaktansa, projelere göre organize etmeyi deneyin. Bu birçok departmandaki doğal bir yaklaşım olan “bize karşı onlar” algısını en aza indirip, çalışanlar arasında ekip mentalitesinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Yeni bir proje başladığında, ekip oluşturucu alıştırmalarla ısının; proje başlamadan önce ilişki kurabilmeleri için çalışanlara pozitif, kişisel etkileşimler ve fırsatlar sunun. Fiziksel etkileşimlerin olduğu departmanlarla, bir yandan insanları ortak bir hedefte, şirketin başarısında birleştirirken, öte yandan açık iletişimi teşvik eden bir ortam yaratırsınız.

Çalışanlarınız konuşuyor mu? Konuşmuyorlarsa, onları ayıran duvarları yıkmak için hiçbir zaman geç değil. Ama unutmayın: bu sizinle başlar. Siz açık ve dürüstseniz, çalışanlarınız da sizi takip edecektir.

Önümüzdeki hafta görüşmek dileğiyle,

Tolga Bilgin

Oxygen Consultancy

Genel Müdür

Diğerleri