onair_promo

On-Air

İk Notları

Uzaktan Çalışanların Bertaraf Etmesi Gereken 5 Kötü Alışkanlık

Geçtiğimiz yıl dünya genelindeki kurumsal şirket liderleri, ekiplerini video konferans görüşmeleri ile yöneterek uzaktan çalışmaya adapte olmaya çalıştılar. Yöneticilerden alınan ilk verilere göre birçok çalışanın COVID-19 öncesinden kapanma dönemine kadar olan süreçte üretkenliklerini koruduğu görülmüştür. Diğer yandan 800 binden fazla çalışanın katıldığı Great Place to Work anketi ise çalışmazlarsa işlerini kaybedebileceklerinden korkan bazı ekip üyelerinin daha da çok çalıştıklarını göstermiştir.

Üretkenliğin yanında uzaktan çalışmanın ve değişen düzenlerin bazı istenmeyen sonuçlarının da olduğunu aşikar. Birçok çalışan yemek masasında veya dönüştürdükleri çocuk odaklarında yeni çalışma düzenine adapte olmaya çalışırken, Wi Fi bant genişliği gibi birçok sorunla da başa çıkmaya çalıştı. Bir diğer olumsuz etki ise liderlerin düşük performans gösteren iş arkadaşlarını daha önce kolayca fark edebiliyorken şimdilerde tek iletişimlerinin video konferans olması nedeniyle tam tespit edememeleri. Bu noktada çalışanlar tarafından geliştirilen bazı kötü alışkanlıkları ve bunların nasıl bertaraf edilebileceğini sizler için derledik.

GİZLENMEK

Gün içinde genellikle yöneticileri, ekip üyeleri ve müşterileriyle birden fazla video konferans yapan kişilerin grup halinde yapılan görüntülü toplantılardaki tipik eğilimlerinden biri, toplantı sırasında ses veya görüntülerini kapamasıdır. Sohbet etmekten veya herhangi bir fikir paylaşmaktan kaçınan bu kişilerin toplantıyı takip edip etmediklerini anlamanın ise maalesef hiçbir yolu yok. Bu durumda liderlerin, mikrofon kapalı, video açık gibi görüntülü toplantılar için temel kurallar belirlemesi gerekir. Ayrıca, video görüşmeler sırasında ekip üyeleri ile doğrudan görüşerek bireysel yorumlar alınabilir veya toplantı öncesinde katılımcılar ile minik sohbetler kurgulanabilir.

ODAKLANAMAMAK

Uzaktan çalışan ve işlerini evden yürüten birçok kişinin geçtiğimiz dönemde küçük bir apartman dairesinde mahsur kalması ya da mutfak masasından işlerini yönetmesi oldukça zorlayıcı oldu. İşlerin zamanında tamamlanamaması ve yeterince odaklanamama gibi sonuçları olan bu ve benzeri durumları bertaraf edebilmek içinse her yöneticinin mümkünse haftada bir kez ekip üyeleriyle projelerini, zorluklarını, kazanımlarını bireysel olarak konuşabildiği aralıklar ayırması gerekiyor.

ÇOKLU GÖREV

Çalışanların daha fazlasını yapabilmek adına her zamankinden fazla baskı altında olduklarını hissetmeleri alışılmadık bir durum değil. Gün boyunca ve özellikle görüntülü aramalar sırasında birçok görev üstlenen ekip arkadaşlarınız, e-postaları okuyup anlık mesajlaşma platformları aracılığıyla iş arkadaşlarına yanıt veriyorlar. Bu durumu bertaraf etmek için yönetici ve ekip liderlerinin her bir ekiple birlikte çalışması, kısa ve uzun vadeli önceliklerini tartışarak önemli görevlere konsantre olabilmeleri gerekir. Liderler ayrıca bu fırsatı çalışanlarıyla etkileşim kurmak için de kullanmalıdır.

AŞIRI ÇALIŞMA

Evden çalışmak birçok çalışanın sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar sürekli mesai yapmasına sebebiyet verdi. Ekip üyeleri ise şirket için iyi bir şey yaptıklarını hissederken, kendilerini tükenmişliğe hazırladıklarının çoğu zaman farkında değiller. İstenmeyen bu durumun önüne geçmek için yöneticilerin iş günü saatlerini açıkça iletmeleri, mesai bitimi veya izin günlerinde çalışanlarından ek bir talepte bulunmadan önce kendilerini kontrol etmeleri gerekir.

PROFESYONELLİK

Birçok yönetici, bir evin ofis binası olmadığını kabul ederken, ekip üyelerinin bakımlı görünmelerini, uygun giyinmelerini ve kendilerini işle ilgili bir konuda doğru ifade etmelerini bekler. Liderlerin görüntülü toplantılar sırasında ekiplerinden neler beklendiğini ve nelerin kabul edilebilir olduğunu ise net bir şekilde iletmeleri gerekir. Ayrıca, uygun olduğunda kuralları gevşetmeyi de düşünmelidirler.

Diğerleri